Ana içeriğe atla

Kozmetik ve Cilt Bakım Ürünleri Nasıl Saklanmalı?

Biz kadınlar daha güzel olmak, kendimizi daha iyi hissetmek uğruna hiçbir fedakarlıktan kaçmıyoruz. Hatta bazen bir amazon edası ile acıysa acı diyoruz. Az ya da çok bedeller ödeyerek kozmetiğe ve bakım ürünlerine sahip olmayan kadın yoktur. Hepimizin amacı güzelleşmek ve aldığımız ürünlerden en fazla faydayı sağlamak. Fakat bu amaç ve beklenti içinde çoğumuzun yanlış yaptığı bir şey var. (Bende bu çoğunluğun içindeymişim maalesef.) Aldığımız kozmetik ve bakım ürünlerini nasıl saklamamız gerektiğini bilmiyoruz.


Öncelikle ben kendi adıma konuşayım. Benim cilt bakım, vücut bakım ve bitkisel yağ gibi doğal içerikli ürünlerim genelde banyoda durur. Kozmetik ve makyaj malzemelerim ise yatak odamdadır. Sadece kendi yaptığım gül suyunu buzdolabında saklarım. Eski evimde ise banyoda duruyordu tüm ürünlerim. Hata yapıyormuşum meğer. Gerçekten bu zamana kadar hiç ürün etiketlerindeki saklama koşullarına dikkat etmemiştim.

Şimdi gelin hep birlikte kozmetik ve bakım ürünlerini nasıl saklamamız gerektiğine bir bakalım.   

Kozmetik Ürünleri Nasıl Muhafaza Edebiliriz?

Kozmetik ürünlerinin hiçbiri nemli ortama gelemez ve bozulur. Banyoda saklamamalıyız. Banyoda saklanacaksa bile seçilen yerin kuru olmasına dikkat etmeliyiz. Sıcaklık ve nem ürünlerin hızlı bir şekilde bozulmasına, patlamasına ve kullanıcıya zarar vermesine neden olur. Ürünleri, doğrudan güneş gören ya da ısıveren yerlere koymak tehlikelidir. Kozmetik ürünleri aşırı sıcak bir alana konulmayacağı gibi, aşırı soğuk bir alana da konulmamalıdır. Ürün etiketlerinde genelde nasıl saklanması gerektiği yazar. Yazılan dereceye uyularak muhafaza edilmelidir. Kozmetik ürünleri genellikle 25 derecede, kuru ve karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir.

Makyaj Malzemelerini Nasıl Muhafaza Edebiliriz?
Makyaj malzemeleri de saklama koşullarına dikkat edilmediği takdirde bozulacak, hem maddi olarak zarar verecek, hem de cilde zarar verecektir. Rimel ve göz kaleminin oda sıcaklığında saklanması gerekir. (Göz kaleminde açma işlemini kolaylaştırmak için 10 dakika buzdolabında bekletebilirsiniz.) Makyaj malzemelerinin en kolay bozulanı olan rujun saklama sıcaklığı da önemlidir. Ilık bir ortamda muhafaza edilmelidir. Rujun çok sıcak ortamda olması erimesine, soğuk ortamda bulunması ise donmasına neden olur. Fondöten, allık, pudra, kapatıcı ve farlar, bir çanta içinde, karanlık ve serin yerde saklanmalıdır.


Ojelerde ise diğer makyaj ürünlerinin aksine soğuk ortamda saklamak daha sağlıklıdır. Sıcak ortamda durması akışkan yapısının bozulmasına neden olur.

Bakım Ürünlerini Nasıl Muhafaza Edebiliriz?


Bakım ürünleri çok hassastır ve uygun koşullarda saklanmalıdır. Göz ve yüz bakım ürünleri her zaman serin, ısı değişikliklerine, nem ve rutubete maruz kalmayacak karanlık yerlerde saklanmalıdır. Buzdolabına koyabilirsiniz. Serum ve tonikler de kesinlikle buzdolabında korunmalıdır. Bakım ürünlerinin buzdolabında saklanması bozulmalarını engellerken, sürülen cilde daha fazla etki etmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca uykusuz bir gecenin veya zor bir günün etkisini soğuk kreminiz ile silebilirsiniz. Soğuk göz ve yüz kremi cildin şişkinliğini ve enflammasyonunu azaltacak, cildinizi canlandıracaktır.

Parfümleri ve Bal Mumu İçeren Ürünleri Nasıl Muhafaza Edebiliriz?
Parfümler sıcak, nemli ve ışık alan yerlerde saklandığında çabuk bozulur. Kokuların değişmesine neden olur. Parfümlerin dolapta muhafaza edilmesi bozulmaması açısından daha faydalıdır. Yağlı ve balmumu içeren saç bakım ve cilt bakım ürünlerinin ise buzdolabında saklanmamasına dikkat edilmelidir. Oda sıcaklığında, ışık görmeyecek şekilde saklamak yeterlidir.

Dikkatli saklanması gereken cilt bakımı ürün ve içerikleri:
·         C vitamini içeren bakım ürünleri (askorbik asit içerikleri)
·         Yaşlanma karşıtı cilt bakım kremleri, serumlar (retinol içerenler)
·         Sivilce karşıtı cilt bakım ürünleri (benzoil peroksit içerenler)
·         Bronzlaştırıcı ve beyazlatıcı cilt bakım ve makyaj ürünleri, güneş kremleri (DHA içeriği)


·         Organik olan her şey

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.

Sevgiler,
pery

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Parfümün Sırrı EDP & EDT & EDC Farkı

Herkese Merhaba, Bugün size hepimizin vazgeçilmezi olan parfümlerden bahsedeceğim. Miss gibi kokmayı, güzel kokmayı hepimiz istiyoruz. Bunun için önceliğimiz suya sabuna dokunmak. Sonrasında ise favorimiz parfümler. Parfüm alırken ise baş kriterimiz kalıcılık. EDP mi alayım, EDT mi alayım derken bazen reyonların başında saatler geçirebiliyoruz. Ya da isimlerine bakıyoruz, isim aynı ama fiyatlar farklı. Acaba arada ne fark var diyoruz. Şimdi bu farkı öğreneceğiz. Ama öncesinde parfüm seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç noktadan bahsedeceğim. Parfüm seçerken teninizin yapısı çok önemlidir. Bir arkadaşınızda koklayıp beğendiğiniz bir koku sizde aynı etkiyi yaratmayabilir. Çünkü herkesin teni ve ten asidi farklıdır. Bunun için kendi üzerinizde deneyerek teninize yakışan kokuyu tercih edin. Bunun dışında parfümün üst, orta ve alt notaları da parfüm seçerken önemlidir. Üst nota parfümü ilk sıktığınız anda aldığınız kokudur. Etkisi birkaç dakika sürer. Orta nota 5 dk sonra aldığınız kokudur.…

Dudak Çatlaması Neden Olur? Dudak Çatlamasına Bitkisel Çözümler/Lip Balm Yapımı

Dudak kuruması, dudak çatlaması ve dudak soyulması vitamin eksikliğinden şeker hastalığına kadar bir çok sorunun habercisi. Dudak problemlerinin %80 vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Sizde dudak kuruluğu ve çatlamasından şikayetçiyseniz işte size nedenleri ve çözüm önerileri:
Dudak çatlamasının nedenleri;
*B vitamini eksikliği *A vitamini eksikliği *Dehidrasyon (Vücudun susuz kalması) *Çinko eksikliği *İlaçların yan etkileri *Dudakları yalama, ısırma ve emme alışkanlığı *Ağızdan nefes alma *Diş macunlarının yan etkisi *Sigara içme alışkanlığı *Uzun süre bir şey yiyip içmemek *Aşırı soğuk ve aşırı sıcak hava *Şeker hastalığı *Stres, üzüntü, depresyon *Güneşe ve aşırı ısıya maruz kalma *Bazı kan hastalıkları *Sağlıksız kozmetik ürünler Dudak çatlamasını önlemek için bunları yapın; *Gün içerisinde tüketmeniz gereken su miktarına dikkat edin! *Bol sebze ve yeşillik tüketmeye özen gösterin. *Doğal dudak peelinglerine başvurun. *Renk, koku ve yabancı bir madde içermeyen kaliteli dudak nemlendiricinizi dudakları…

2018 İLKBAHAR/YAZ MAKYAJ TRENDLERİ

Mevsimle birlikte güzellik kavramı da değişiyor. Birkaç sezon öncesinin kusursuz, bol kontürlü yüz hatları yerini doğallığa, kendi özüne bırakıyor. Yaratıcı, sınırsız ve bir maske ardına gizlenmektense doğal güzelliğinizi vurgulayan bir anlayış var.
Ayna Cilt 2018 İlkbahar/Yaz sezonunda kontüre veda ediyoruz ve ayna ciltler ön plana çıkıyor. Kendi cildinizin bir tık daha iyisi sloganıyla yola çıkan bu görünüm için, dengeli ve sağlıklı bir ışıltıyla parlayan cilt dokusu şart.
Enerjik Bakışlar Saçlarla birlikte hayatımıza giren rengarenk tonlar makyajdaki hükmünü sürdürüyor. Baskın pembeden, ferah okyanus tonlarına ve mor renklerle bakışlarınız enerji kazanıyor.
Rorange 'Rorange' 2018 yazının en popüler renklerinden. Dikkat çekici kırmızıyla enerjik turuncunun birleşimi olan bu renk, sıcak yaz günlerine ve bronz tene harika uyum sağlayacak.
Sıralı Kaşlar Doğala dönüş demişken alınmayan ve kesilmeyen kaşların konforuna şimdiden alışın. Cımbızı ve makası sandığa kaldırma zamanı geldi. İçi…