Ana içeriğe atla

Parfümün Sırrı EDP & EDT & EDC FarkıHerkese Merhaba,
Bugün size hepimizin vazgeçilmezi olan parfümlerden bahsedeceğim. Miss gibi kokmayı, güzel kokmayı hepimiz istiyoruz. Bunun için önceliğimiz suya sabuna dokunmak. Sonrasında ise favorimiz parfümler. Parfüm alırken ise baş kriterimiz kalıcılık. EDP mi alayım, EDT mi alayım derken bazen reyonların başında saatler geçirebiliyoruz. Ya da isimlerine bakıyoruz, isim aynı ama fiyatlar farklı. Acaba arada ne fark var diyoruz. Şimdi bu farkı öğreneceğiz. Ama öncesinde parfüm seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç noktadan bahsedeceğim.
Parfüm seçerken teninizin yapısı çok önemlidir. Bir arkadaşınızda koklayıp beğendiğiniz bir koku sizde aynı etkiyi yaratmayabilir. Çünkü herkesin teni ve ten asidi farklıdır. Bunun için kendi üzerinizde deneyerek teninize yakışan kokuyu tercih edin.
Bunun dışında parfümün üst, orta ve alt notaları da parfüm seçerken önemlidir. Üst nota parfümü ilk sıktığınız anda aldığınız kokudur. Etkisi birkaç dakika sürer. Orta nota 5 dk sonra aldığınız kokudur. Etkisi üst notalar yok olduğunda çıkar ve birkaç saat sürer. Alt nota ise yaklaşık yarım saat sonra aldığınız kokudur. Orta nota ile karışarak parfümün ana temasını oluşturur. Baz notaların etkisi tüm gün sürer. Ve bu notalar birbirinden farklılık gösterebilir. O yüzden tavsiyem parfümü denedikten birkaç saat sonra alım yapmanız. 
Şimdi parfümler arasındaki farklara gelelim.
Aldığınız parfümlerin üzerinde, ismin hemen ardından üç harfli bir kısaltma gelir; EDP, EDT veya EDC. Eau De Parfüm (EDP), Eau De Toilette (EDT) ve Eau De Cologne, aslında parfümün kendisini oluşturan esansın yoğunluğuna göre yapılmış bir ayrımdır. Tabii ki esansın yoğunluğu da kokunun kalıcılığından etkisine kadar birçok şeyi belirliyor. Bu nedenle parfüm seçerken, kokusu kadar, kullanacağımız mevsime, günün zamanına ve yere göre de kararımızı oluşturmalıyız.


EAU DE PARFUM (EDP)
EDP kısaltması varsa, o parfümün, esans yoğunluğu en fazla olan kokulardan biri olduğunu anlayabiliriz. EDP’lerde esans yoğunluğu %10 ile 20 arasında değişir. Genel olarak EDP’ler kış aylarında veya gece aktivitelerinde daha çok öneriliyor. Kışın soğukla beraber koku kendini daha da gösterir. Bu parfümü yazın kullanırsanız bayar ve koku mayışır. EDP’lerin etkisi 12 saat kadardır.
EAU DE TOILETTE (EDT)
EDT parfümlerde esans yoğunluğu EDP’ye oranla çok daha az; % 4 ile 10 arasıdır. Bu oran EDT’leri gündelik kullanım için en uygun parfümler yapıyor. Dört mevsim kullanılabiliyor. EDP kadar kalıcı olmasını beklemeyin. Bu parfüm yaz aylarının vazgeçilmezidir, çünkü sıcakla beraber baygınlaşmaz. Sadece insanın burnunda hafif bir esinti yaratır. Etkisi 4 saat kadar sürebilir.

EAU DE COLOGNE (EDC)
EDC’ler esans yoğunluğu en az olan parfümlerdir. Kalıcılığının da düşük olması nedeniyle EDC’lerin kullanım oranı diğerlerine göre çok daha azdır. % 2 ile 4 arasında değişen esans yoğunluğu, EDC’leri özellikle koku hassasiyeti bulunanların tercih etmesini sağlıyor. Etkisi 2 saat kadar sürer.
SAF KOKU/Parfüm

Bu üçlünün dışında, esans yoğunluğu bakımından neredeyse saf denebilecek parfümlerde var. Esans yoğunluğu % 40 ile 50 arasında değişen bu kokular genellikle özel üretiliyor. Yine de bazı markalarda yoğunluğu böylesine yüksek kokular bulmak mümkün. Bu kokuyu bir kere sıkmanız yeterlidir. Aylarca eşyayla bütünleşir, çıkmaz. Yazın şu şekilde kullanılabilir: Sıkarsınız ve bir süre bekletirsiniz. Sonra giyip çıkarsınız. Etkisi uzun sürelidir. Tüm gün etkilidir.
Umarım yazımı keyifle okumuşsunuzdur.
Sevgiler,
Pery
İnstagram: @beautypery

Yorumlar

 1. genelde EDT tercih ediyorum ben

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kokularla fazla aran yoksa doğru tercih edt olabilir.

   Sil
 2. EDP, EDT veya EDC tanımlarını ve özelliklerini biliyorum ama alırken tercihim genelde kokunun notaları oluyor..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle notalar tercih sebebi olmalı

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Dudak Çatlaması Neden Olur? Dudak Çatlamasına Bitkisel Çözümler/Lip Balm Yapımı

Dudak kuruması, dudak çatlaması ve dudak soyulması vitamin eksikliğinden şeker hastalığına kadar bir çok sorunun habercisi. Dudak problemlerinin %80 vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Sizde dudak kuruluğu ve çatlamasından şikayetçiyseniz işte size nedenleri ve çözüm önerileri:
Dudak çatlamasının nedenleri;
*B vitamini eksikliği *A vitamini eksikliği *Dehidrasyon (Vücudun susuz kalması) *Çinko eksikliği *İlaçların yan etkileri *Dudakları yalama, ısırma ve emme alışkanlığı *Ağızdan nefes alma *Diş macunlarının yan etkisi *Sigara içme alışkanlığı *Uzun süre bir şey yiyip içmemek *Aşırı soğuk ve aşırı sıcak hava *Şeker hastalığı *Stres, üzüntü, depresyon *Güneşe ve aşırı ısıya maruz kalma *Bazı kan hastalıkları *Sağlıksız kozmetik ürünler Dudak çatlamasını önlemek için bunları yapın; *Gün içerisinde tüketmeniz gereken su miktarına dikkat edin! *Bol sebze ve yeşillik tüketmeye özen gösterin. *Doğal dudak peelinglerine başvurun. *Renk, koku ve yabancı bir madde içermeyen kaliteli dudak nemlendiricinizi dudakları…

2018 İLKBAHAR/YAZ MAKYAJ TRENDLERİ

Mevsimle birlikte güzellik kavramı da değişiyor. Birkaç sezon öncesinin kusursuz, bol kontürlü yüz hatları yerini doğallığa, kendi özüne bırakıyor. Yaratıcı, sınırsız ve bir maske ardına gizlenmektense doğal güzelliğinizi vurgulayan bir anlayış var.
Ayna Cilt 2018 İlkbahar/Yaz sezonunda kontüre veda ediyoruz ve ayna ciltler ön plana çıkıyor. Kendi cildinizin bir tık daha iyisi sloganıyla yola çıkan bu görünüm için, dengeli ve sağlıklı bir ışıltıyla parlayan cilt dokusu şart.
Enerjik Bakışlar Saçlarla birlikte hayatımıza giren rengarenk tonlar makyajdaki hükmünü sürdürüyor. Baskın pembeden, ferah okyanus tonlarına ve mor renklerle bakışlarınız enerji kazanıyor.
Rorange 'Rorange' 2018 yazının en popüler renklerinden. Dikkat çekici kırmızıyla enerjik turuncunun birleşimi olan bu renk, sıcak yaz günlerine ve bronz tene harika uyum sağlayacak.
Sıralı Kaşlar Doğala dönüş demişken alınmayan ve kesilmeyen kaşların konforuna şimdiden alışın. Cımbızı ve makası sandığa kaldırma zamanı geldi. İçi…