Ana içeriğe atla

BİN MUHTEŞEM GÜNEŞ


Merhaba,

Bugün size harika bir kitap önerisinde bulunmak istiyorum. ‘Bin Muhteşem Güneş’. Ben kitabı çok severek ama çok uzun zamanda okudum. Uzun zaman diyince akıcı değil mi acaba diye düşünmeyin. Aksine çok akıcı bir kitap, fakat ben haftada anca yarım saat, bir saat okuma fırsatı bulduğum için uzun sürdü maalesefJ

Gelelim kitabımıza;
Kitabın yazarı Khaled Hosseini Afganistan’ın Kabil şehrinde doğmuş bir yazar. Yazar kitabında Afganistan’da yaşanan savaşın insan hayatını nasıl değiştirdiğini,  nasıl mahvettiğini anlatıyor. Bunu yaparken de Meryem ve Leyla adındaki iki kadının hayatından kesitler sunuyor.

Meryem hayata şansız başlayan, evlilik dışı bir birlikteliğin sonucunda doğmuş bir çocuktur. Bu yüzden hiç kimse onu istemez. Babası onu istemediği için annesi ile birlikte dışlanmış bir hayat yaşar. Meryem yaşadıkları hayata ve babasına duyduğu büyük aşka daha fazla dayanamaz ve babasının kapısına dayanır. Fakat babası onu kapı dışarı eder. Meryem eve döndüğünde ise onu daha kötü bir sürpriz beklemektedir. Annesi de artık bu acılara dayanamamış ve Meryem’i kaybetmiş olduğu düşüncesi ile kendini öldürmüştür. 

Bunun üzerine Meryem’in babası onu kabul etmek zorunda kalır fakat kurtulmak için de hemen planını yapar. Meryem’i hemen Raşit adında orta yaşlı bir adam ile evlendirip uzaklara yollar. Zorla evlendiren Meryem’in çilesi de böylece devam eder.

Raşit önceleri Meryem’e iyi davranır fakat Meryem her seferinde çocuğunu düşürünce işler değişir. Raşit olmayan çocuğun suçunu Meryem’de bulur.

Leyla ise Meryem’in komşusudur ve yolları da bu şekilde kesişir. Afganistan’daki savaş nedeni ile Leyla iki abisini de kaybeder. Savaşın daha da şiddetlenmesi ile aile daha fazla dayanamaz ve Afganistan’ı terk etme kararı alır. Fakat terk etmenin arifesinde evlerine düşen bir bomba ile Leyla hem annesini hem de babasını kaybeder. Bunun üzerine Leyla’ya  komşusu Meryem sahip çıkar ve onlar ile kalmak zorunda kalır.

Leyla’nın kalbinde ise çocukluk aşkı, can dostu Tarık vardır. Tek hayali savaş nedeni ile Afganistan’dan kaçmış olan Tarık’ı bulup, onunla hayatına devam etmektir. Fakat Raşit’in gözü de bu genç kızdadır ve onu elde etmek için Tarık’ın öldüğünü Leyla’ya söyler ve onları birbirinden uzak tutar. Tarık’ın ölümü ile şok yaşayan Leyla kaderini kabul etmek zorunda kalır.

Raşit planının ikinci kısmını uygulamaya koyar ve nikahsız bir kadını evinde tutamayacağını söyleyerek zorla Leyla ile evlenir. Fakat bilmediği Leyla’nın Tarık’tan hamile olduğudur. Bu haberi öğrendiğinde ise onu kendi çocuğu zanneder. Leyla da daha fazla dışlanmamak için yalanına devam eder. 

Meryem ile Leyla ilk başlarda sorun yaşasalar da zamanla anne kız gibi olurlar. Meryem olmayan evlat eksikliğini Leyla ile giderir ve ona zor hayatında yardımcı olur. Leyla’nın önce bir kızı, daha sonrada Raşit’ten bir oğlu olur.

Yıllar sonra Tarık da Leyla’yı unutamaz ve geri döner Leyla’yı bulur. Gerçeği öğrenen Leyla her şeyi Tarık’a anlatır. Fakat Raşit bunu öğrenir ve Leyla’yı öldüresiye döver. Bunun üzerine Meryem daha fazla dayanamaz ve Raşit’i öldürür. Kaçması için Leyla ve Tarık’a da yardımcı olur ve daha sonra tükendiği hayatından kurtulmak için suçunu itiraf eder. Asılarak idam edilir.

Tarık ile Leyla çocukları da alarak Pakistan’da mutlu bir hayata başlarlar fakat Leyla Meryem’i asla unutamaz. Yıllar sonra Afganistan’da savaş bitince Meryem’in yaşadığı yere geri döner ve minnetini sunar. 
************ 
Dram sevenlerin kesinlikle severek okuyacağı bir kitap. Romanın her zerresinde vurgulanan çaresizlik hissi insanı son derece derinden etkiliyor. Her sayfanın devamını merak edeceğiniz, okurken gözlerinizin dolacağı ve nadir de olsa içten bir gülümseme oluşturabilecek güçte bir roman. Herkesin okumasını tavsiye ederim.


Sevgiler,
Pery

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Parfümün Sırrı EDP & EDT & EDC Farkı

Herkese Merhaba, Bugün size hepimizin vazgeçilmezi olan parfümlerden bahsedeceğim. Miss gibi kokmayı, güzel kokmayı hepimiz istiyoruz. Bunun için önceliğimiz suya sabuna dokunmak. Sonrasında ise favorimiz parfümler. Parfüm alırken ise baş kriterimiz kalıcılık. EDP mi alayım, EDT mi alayım derken bazen reyonların başında saatler geçirebiliyoruz. Ya da isimlerine bakıyoruz, isim aynı ama fiyatlar farklı. Acaba arada ne fark var diyoruz. Şimdi bu farkı öğreneceğiz. Ama öncesinde parfüm seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç noktadan bahsedeceğim. Parfüm seçerken teninizin yapısı çok önemlidir. Bir arkadaşınızda koklayıp beğendiğiniz bir koku sizde aynı etkiyi yaratmayabilir. Çünkü herkesin teni ve ten asidi farklıdır. Bunun için kendi üzerinizde deneyerek teninize yakışan kokuyu tercih edin. Bunun dışında parfümün üst, orta ve alt notaları da parfüm seçerken önemlidir. Üst nota parfümü ilk sıktığınız anda aldığınız kokudur. Etkisi birkaç dakika sürer. Orta nota 5 dk sonra aldığınız kokudur.…

Dudak Çatlaması Neden Olur? Dudak Çatlamasına Bitkisel Çözümler/Lip Balm Yapımı

Dudak kuruması, dudak çatlaması ve dudak soyulması vitamin eksikliğinden şeker hastalığına kadar bir çok sorunun habercisi. Dudak problemlerinin %80 vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Sizde dudak kuruluğu ve çatlamasından şikayetçiyseniz işte size nedenleri ve çözüm önerileri:
Dudak çatlamasının nedenleri;
*B vitamini eksikliği *A vitamini eksikliği *Dehidrasyon (Vücudun susuz kalması) *Çinko eksikliği *İlaçların yan etkileri *Dudakları yalama, ısırma ve emme alışkanlığı *Ağızdan nefes alma *Diş macunlarının yan etkisi *Sigara içme alışkanlığı *Uzun süre bir şey yiyip içmemek *Aşırı soğuk ve aşırı sıcak hava *Şeker hastalığı *Stres, üzüntü, depresyon *Güneşe ve aşırı ısıya maruz kalma *Bazı kan hastalıkları *Sağlıksız kozmetik ürünler Dudak çatlamasını önlemek için bunları yapın; *Gün içerisinde tüketmeniz gereken su miktarına dikkat edin! *Bol sebze ve yeşillik tüketmeye özen gösterin. *Doğal dudak peelinglerine başvurun. *Renk, koku ve yabancı bir madde içermeyen kaliteli dudak nemlendiricinizi dudakları…

2018 İLKBAHAR/YAZ MAKYAJ TRENDLERİ

Mevsimle birlikte güzellik kavramı da değişiyor. Birkaç sezon öncesinin kusursuz, bol kontürlü yüz hatları yerini doğallığa, kendi özüne bırakıyor. Yaratıcı, sınırsız ve bir maske ardına gizlenmektense doğal güzelliğinizi vurgulayan bir anlayış var.
Ayna Cilt 2018 İlkbahar/Yaz sezonunda kontüre veda ediyoruz ve ayna ciltler ön plana çıkıyor. Kendi cildinizin bir tık daha iyisi sloganıyla yola çıkan bu görünüm için, dengeli ve sağlıklı bir ışıltıyla parlayan cilt dokusu şart.
Enerjik Bakışlar Saçlarla birlikte hayatımıza giren rengarenk tonlar makyajdaki hükmünü sürdürüyor. Baskın pembeden, ferah okyanus tonlarına ve mor renklerle bakışlarınız enerji kazanıyor.
Rorange 'Rorange' 2018 yazının en popüler renklerinden. Dikkat çekici kırmızıyla enerjik turuncunun birleşimi olan bu renk, sıcak yaz günlerine ve bronz tene harika uyum sağlayacak.
Sıralı Kaşlar Doğala dönüş demişken alınmayan ve kesilmeyen kaşların konforuna şimdiden alışın. Cımbızı ve makası sandığa kaldırma zamanı geldi. İçi…