Ana içeriğe atla

Minimalist Yaşam (Yaşamda Sadeleşme)


Minimalist yaşam; hayatımızdaki maddi ve manevi şeyleri, ihtiyaçlarımıza göre sınırlayıp en aza, en temele indirgeyerek, daha odaklı, hareket serbestliği, yaşam konforu ve kalitesi kazandıran bir yaşam şeklidir.
Her geçen gün artan bilgi yoğunluğu, uzayan çalışma saatleri, ürün çeşitliliği, değişen alışveriş ve tüketim alışkanlıklarımız ve değişen yaşam şeklimiz ile taşıyabileceğimizden daha fazlasına boğulmuş durumdayız. Sahip olduklarımız daha fazla ama biz daha mutlu değiliz.
Kendimiz için değil tüketmek için çalışıyoruz. Dolabımız tıka basa doluyken giyecek hiçbir şey bulamadım diye hayıflanıyoruz. Yılda bir ruj bile bitiremezken elli tane rujumuz var. Bu yaşam şeklini kabul etmek zorunda değiliz. İşte minimalizmin devreye girdiği nokta burası. Ayrıca dikkat ederseniz insanlık tarihinde başarılı olmuş insanların minimalist yaşam tarzını benimsemiş olduğunu göreceksiniz. Bu bir tesadüf değildir herhalde.
Minimalist yaşama geçişten bahsetmeden önce sizi bir konuda uyarmak istiyorum. Minimalizm öyle bir günde hayatınıza uygulayabileceğiniz bir yaşam tarzı değil. Zamana, sabırlı ve kararlı olmaya ihtiyacınız var.

Minimalist yaşama nasıl geçilir?
1)    Daha az/Daha fazla
Fazla eşya daha çok bakım, temizlik, kalabalık demektir. Eşyaların temizliği ve saklanması için zaman ve para ayırmanız gerekir. Minimalizm hayatta bazı şeyleri azaltırken bazı şeyleri de çoğaltır. Daha az temizlik yaparak daha çok dinlenmeyi, daha az harcayarak bol bol seyahat edip güzel anılar biriktirmeyi kim istemez.
2)    Kendinizi tanıyın, tarzınızı ve ihtiyaçlarınızı belirleyin
Kendimden örnek vermek istiyorum. Genelde spor giyinen bir insanım. Ama dolabımda en az 20 tane kumaş pantolon var. Kahverengi hiç giymem ama dolabımda beni bekleyen kahverengi bluzlarım var J Yaşam tarzınıza göre hareket edin. Tarzınızı ve ihtiyaçlarınızı belirleyin. Klasiklere, sevdiğiniz ve nötr renklere yatırım yapabilirsiniz.
3)    Bütün dolabınızı elden geçirin
Bakın bakalım alıp da etiketini dahi çıkarmadığınız, eskimiş, size dar ya da bol gelen, giymekten sıkıldığınız artık sizi mutlu etmeyen neler var. Eşyalarınızı 3 gruba ayırın.
-       1. Grup: Artık iş görmeyeceği için çöpe gidecekler.
-       2. Grup: İyi durumda olup hiç giymediğiniz ya da bedeni uymadığı için ihtiyaç sahiplerine bağışlanacaklar.
-       3. Grup: Dolaba geri koyacaklarınız.
Bağışlanacak eşyalar için bir liste yapın neden hiç kullanmadığınıza dair. Bedeni uymuyordu, rengini sevmedim gibi. Ve bir dahaki alışverişe gidişinizde bu listeyi yanınıza alın.
4)    Listesiz alışverişe çıkmayın
Kendinize bir ihtiyaç listesi oluşturun. Alışverişe çıkarken ihtiyaç listeniz ve bir önceki maddede hazırladığınız liste yanınızda olsun. Liste dışına çıkmadan sadece işinize yarayacak şeyleri satın alın.
5)    Daha az ama daha iyisini alın
Daha az satın almak, daha fazla birikim yapmak ya da daha az kredi kartı borcu demektir. 5 tane polyester bluz alacağınıza 1 tane pamuklu bir bluz almak daha iyidir. Hem de daha etik bir davranıştır.
6)    Evin diğer bölümleri
Dolabınız için uyguladığınız yöntemi evinizin diğer bölümlerine de uygulayın. Mutfak dolaplarındaki yüzlerce saklama kabını, kitaplığınızdaki bir daha hiç okunmayacak kitapları, artık dinlemediğiniz CD’leri ayırın. İhtiyaç sahiplerine ya da geri dönüşümlere bağışlayın.
7)    Yaşamın diğer yanlarına geldi sıra
Vaktinizi nelere harcıyorsunuz bir düşünün. Günün ne kadarı sosyal medyada, ne kadarı tv karşısında, ne kadarı kitap okuyarak, ne kadarı arkadaşlarınız ile yüz yüze sohbet ederek geçiyor.İlgi alanlarınızı, kariyerinizi, kendinizi düşünün.
8)    İyice düşündüyseniz
Kullanmadığınız tüm sosyal medya hesaplarını kapatın. Aktif olduğunuz 1-2 tanesi açık kalsın sadece. Takip ettiğiniz gereksiz hesapları takipten çıkın. Sosyal medyada arkadaş detoksu yapın. Yolda gördüğünüzde selam vermeyeceğiniz, sizi gıcık eden insanları ayıklayın. Listenizde önemsediğiniz ve sık sık görüştüğünüz insanlar olsun.
1 kere bile alışveriş yapmadığınız indirim sitelerinin e-posta listesinden çıkın. İhtiyacınız olduğunda siz onları bulursunuz zaten. E-postanızı, mesaj kutunuzu ve telefon rehberinizi de temizleyin. İlgilenmediğiniz onca kişi, reklam, mesaja ne gerek var. Bunların hepsi farkında olmadan zihnimizi yoran şeyler.
9)    Sorumlulukları hafifletin
Her yere yetişmek, her işi kendimiz yapmak zorunda değiliz. Bay/ Bayan mükemmel olmak zorunda değiliz. Toplumun size yüklemeye çalıştığı sorumluluklar altında ezilmeyin. Hadi seni ne zaman evlendiriyoruz diyen teyzeleri, ikinci çocuğu ne zaman yapacaksın diye soran eşi dostu duymazdan gelin. Kendi isteklerinizi dikkate alın.
10) Hobiniz olsun
Spor, müzik ya da el sanatları… Bir hobi edinin. NBA’de oynayacak kadar iyi bir basketçi ya da milyonlara konser veren bir müzisyen olmak zorunda değilsiniz. Sizi rahatlatacak bir hobiniz olsun sadece. Ayrıca açık havada yürüyüş yapmak, müzik dinlemek ya da arkadaşlarınızla geçirdiğiniz özel zamanlarda sizi mutlu edebilir. Kendinizi keşfettikçe sizi mutlu eden hobiyi daha iyi anlarsınız.
11) Dilinizi arındırın
Devamlı negatif cümleler, şikayetler, dedikodu, kavga, yüksek ses dökülüyorsa dilinizden derin bir nefes alın ve sakinleşin. Negatif ve kavgacı biri olmak insanları sizden uzaklaştırır. Ya da ortada bir şey yokken var ettiğiniz şey sizi yorar. Zihninizden geçenlere, dilinizden dökülenlere bir süre dikkat edin bakalım. 
12) Yediklerinize dikkat edin
Minimalist yaşam ile az ve öz prensibini benimsediğimize göre, yediklerimize de dikkat etmemiz gerekiyor. Paketlenmiş gıdalar, abur cubur, sağlıksız içeceklerden uzak durmalıyız. Kaliteli, sağlıklı besinler tüketerek hem vücudunuzu arındırabilir, hem de sağlık kazanabiliriz. Örneğin günde 4-5 fincan kahve içmek sinir sisteminize ve midenize zarar verebilir, uykusuzluk çekebilirsiniz. Onun yerine bitki çayları tüketin.
13) Zamanı nasıl tüketiyorsunuz
Bazı akşamlar elime telefonu alıp saatlerce sosyal medyada takılıyorum ya da boş boş tv izliyorum. Ve sonra yapmam gerekenleri yapmadığım için pişmanlık duyuyorum. Yapılması gerekenler birikiyor. Buda insanda artı bir stres yaratıyor. Zamanı nasıl harcadığınıza dikkat edin. Alışkanlıkları bir anda değiştirmek kolay değil ama zamanla yoluna oturacaktır.
14) Kendinize zaman ayırın
Kendinize ait sessiz bir zaman diliminiz olsun. İster yarım saat, isterseniz iki günlük kısa sessiz bir tatil. Hangisine ihtiyacınız varsa. Aklınızla, kendinizle baş başa kalın. Düşünün, meditasyon yapın, dua edin. Hangisi size iyi geliyorsa. Zamanla daha sakin bir insan olduğunuzu fark edeceksiniz.
15) Şükredin
Sahip olduğunuz sizi mutlu eden şeylere şükredin.

Ben bugünden itibaren yaşamımda sadeleşmeyi seçiyorum. Bu deneyimimi, hayatımdaki değişimleri sizlerle bir yazı dizisi şeklinde paylaşacağım. Lütfen takipte kalın.

Sevgiler…

Yorumlar

 1. Harika bir yazı olmuş, benim de bu yeni yaşama ihtiyacım var ben de başlıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende yavaş yavaş kitaplığı temizleyerek, telefonda temizlik yaparak başladım. Bakalım neler olacak :)

   Sil
 2. Elimden geleni yapıyorum ama yine de hiç kullanmadığım birçok şeyi atmıyorum saklıyorum, gerçi her gün de torbalarca çöp çıkarıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Atmaya kıyamadığımız şey çok oluyor ama hafiflemekte şart. Çöp olayına hiç girmiyorum zaten bazen o kadar çok çıkıyor ki çöp evde yaşıyormuşum ben diyorum :)

   Sil
 3. Bende cok yapmak istiyorum hatta bu konuyla ilgili bir yazimda var ama elimdekiler azaldimi almaktan kendimi alamiyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlla alıyoruz canım. Hele bir beauty blogger olarak değişik şeyler test etmek, içerik oluşturmak zorundayız. Ama bunu bir miktar denetim altında tutmaya çalışacağım ben.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Parfümün Sırrı EDP & EDT & EDC Farkı

Herkese Merhaba, Bugün size hepimizin vazgeçilmezi olan parfümlerden bahsedeceğim. Miss gibi kokmayı, güzel kokmayı hepimiz istiyoruz. Bunun için önceliğimiz suya sabuna dokunmak. Sonrasında ise favorimiz parfümler. Parfüm alırken ise baş kriterimiz kalıcılık. EDP mi alayım, EDT mi alayım derken bazen reyonların başında saatler geçirebiliyoruz. Ya da isimlerine bakıyoruz, isim aynı ama fiyatlar farklı. Acaba arada ne fark var diyoruz. Şimdi bu farkı öğreneceğiz. Ama öncesinde parfüm seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç noktadan bahsedeceğim. Parfüm seçerken teninizin yapısı çok önemlidir. Bir arkadaşınızda koklayıp beğendiğiniz bir koku sizde aynı etkiyi yaratmayabilir. Çünkü herkesin teni ve ten asidi farklıdır. Bunun için kendi üzerinizde deneyerek teninize yakışan kokuyu tercih edin. Bunun dışında parfümün üst, orta ve alt notaları da parfüm seçerken önemlidir. Üst nota parfümü ilk sıktığınız anda aldığınız kokudur. Etkisi birkaç dakika sürer. Orta nota 5 dk sonra aldığınız kokudur.…

Dudak Çatlaması Neden Olur? Dudak Çatlamasına Bitkisel Çözümler/Lip Balm Yapımı

Dudak kuruması, dudak çatlaması ve dudak soyulması vitamin eksikliğinden şeker hastalığına kadar bir çok sorunun habercisi. Dudak problemlerinin %80 vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Sizde dudak kuruluğu ve çatlamasından şikayetçiyseniz işte size nedenleri ve çözüm önerileri:
Dudak çatlamasının nedenleri;
*B vitamini eksikliği *A vitamini eksikliği *Dehidrasyon (Vücudun susuz kalması) *Çinko eksikliği *İlaçların yan etkileri *Dudakları yalama, ısırma ve emme alışkanlığı *Ağızdan nefes alma *Diş macunlarının yan etkisi *Sigara içme alışkanlığı *Uzun süre bir şey yiyip içmemek *Aşırı soğuk ve aşırı sıcak hava *Şeker hastalığı *Stres, üzüntü, depresyon *Güneşe ve aşırı ısıya maruz kalma *Bazı kan hastalıkları *Sağlıksız kozmetik ürünler Dudak çatlamasını önlemek için bunları yapın; *Gün içerisinde tüketmeniz gereken su miktarına dikkat edin! *Bol sebze ve yeşillik tüketmeye özen gösterin. *Doğal dudak peelinglerine başvurun. *Renk, koku ve yabancı bir madde içermeyen kaliteli dudak nemlendiricinizi dudakları…

Deer Case Kargomda Ne Var?

Herkese Merhabaaa,
Geçtiğimiz hafta içinde @deer_case firmasından güzel bir kargo aldım. Çok şık bir telefon kılıfı♥ Bu güzel hediye için firmaya çok teşekkür ediyorum. Hediyemi yorumlamadan önce firma hakkında biraz bilgi vermek istiyorum size.
Deer Case cep telefonu aksesuar sektöründe yenilikçi, kaliteli ve öncü fikirleri ile yer etmiş bir firma. Firmanın web sayfasını ziyaret ettiğinizde o kadar çok çeşit karşınıza çıkıyor ki, güzelliklerin içinde kayboluyorsunuz. 
Sitede bulabileceğiniz kategorilere gelecek olursak;
Lims Tasarım Kılıflar Girls Collection Kişiye Özel Kılıflar Apple Lansman Aksesuarları Diğer Aksesuarlar Mermer Kılıf Koleksiyonu Black White Collection Çiçek Koleksiyonu Alfabe Koleksiyonu Victoria Secret Pink Girl Boss Collection Pofuduklar Red Collection Retro Koleksiyonu Star Wars Collection Tablet Kılıfları Game of Thrones Taraftar Kılıfları Vatan Koleksiyonu Delikli Rubber Kılıf