Ana içeriğe atla

GÜNEŞİN SAÇA ZARARLARI


Yaz mevsiminin ortasında olduğumuz şu günlerde güneşin zararlı ışınlarından cildimiz kadar etkilenen bir başka yerde saçlarımız. Cildimizi korumak için spfli kremler kullanıyoruz, güneşlenme saatlerine dikkat ediyoruz ama güneşi direkt alan saçlarımız için neler yapmamız gerektiğinden bahsetmiyoruz. Bugünkü yazımda güneşin saça zararlarından ve bu zararı en aza indirmek için neler yapabileceğimizden bahsedeceğim.

Güneşin Saça Zararları

Saçın yapısını oluşturan ana elementler keratin, su, pigment ve yağlardır. Güneş saçlı deride çok yoğun bir sıcaklık meydana getirerek hücrelerde bulunan suyun ve yağın buharlaşmasına neden olur. Saçları ve saç derisini kurutur. Kuruyan saç zayıflar,  sağlamlığını ve gücünü yitirir. En ufak bir gerilmede, bazen de tarama işlemi esnasında koparak dökülür.
Güneş saçın donuklaşmasına neden olur. Saçın üzerinde bulunan dış kılıfa zarar verir ve saça gelen ışın normal biçimde yansımadığı için saç parlaklığını yitirir. Saçları okside ederek saç rengini soldurur. Saçlı deriye zarar vererek kepeklenmeye ve yağlanmaya neden olur.
Güneşin Zararlarından Korunmak İçin Neler Yapabiliriz?  

Saçı ve saçlı deriyi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneşten koruyucu serum/losyon tarzı ürünler ve şapka kullanmalıyız. Uzun süre güneş altında kalınacaksa şapka kullanmak en etkili yöntem.
Güneşin en etkili olduğu 10:30 ve 16:00 saatleri arasında güneşe çıkmaktan kaçının.
Güneşten hasar görmüş saçlarınızı onarmak için protein içerikli şampuan, saç kremi ve nemlendiriciler kullanın. İçinde alkol ve tuz gibi kurutucular bulunan saç ürünlerinden uzak durun.
UV ışınları renk pigmentlerinin solmasına neden olur. Koyu renk saçlar kızıllaşır, sarı saçlarda iyice açılırlar. Saç renginizi korumak için nitelikli bir saç boyası kullanın. Renk koruyucu ürünler kullanmak saç renginizi daha uzun süreli kullanmanızı sağlar.
Sarı saçlarda havuzdaki klor ve güneşin etkisi ile yeşilleşme olur. Bunun için havuz sonrası tatlı su ile duş alın ve saçı klordan koruyan ürünler kullanın. Ayrıca deniz ve havuzda bone kullanmak hem sizi güneşten hem de klorlu ve tuzlu sudan koruyacaktır.
Saçlarınız çok kuruysa saç kremi yeterli gelmeyecektir. Nemlendirici saç maskeleri kullanın.
Saçınıza kaybettiği ışıltıyı geri kazandırmak için bitkisel yağlardan yardım almayı ihmal etmeyin.

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Parfümün Sırrı EDP & EDT & EDC Farkı

Herkese Merhaba, Bugün size hepimizin vazgeçilmezi olan parfümlerden bahsedeceğim. Miss gibi kokmayı, güzel kokmayı hepimiz istiyoruz. Bunun için önceliğimiz suya sabuna dokunmak. Sonrasında ise favorimiz parfümler. Parfüm alırken ise baş kriterimiz kalıcılık. EDP mi alayım, EDT mi alayım derken bazen reyonların başında saatler geçirebiliyoruz. Ya da isimlerine bakıyoruz, isim aynı ama fiyatlar farklı. Acaba arada ne fark var diyoruz. Şimdi bu farkı öğreneceğiz. Ama öncesinde parfüm seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç noktadan bahsedeceğim. Parfüm seçerken teninizin yapısı çok önemlidir. Bir arkadaşınızda koklayıp beğendiğiniz bir koku sizde aynı etkiyi yaratmayabilir. Çünkü herkesin teni ve ten asidi farklıdır. Bunun için kendi üzerinizde deneyerek teninize yakışan kokuyu tercih edin. Bunun dışında parfümün üst, orta ve alt notaları da parfüm seçerken önemlidir. Üst nota parfümü ilk sıktığınız anda aldığınız kokudur. Etkisi birkaç dakika sürer. Orta nota 5 dk sonra aldığınız kokudur.…

Dudak Çatlaması Neden Olur? Dudak Çatlamasına Bitkisel Çözümler/Lip Balm Yapımı

Dudak kuruması, dudak çatlaması ve dudak soyulması vitamin eksikliğinden şeker hastalığına kadar bir çok sorunun habercisi. Dudak problemlerinin %80 vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Sizde dudak kuruluğu ve çatlamasından şikayetçiyseniz işte size nedenleri ve çözüm önerileri:
Dudak çatlamasının nedenleri;
*B vitamini eksikliği *A vitamini eksikliği *Dehidrasyon (Vücudun susuz kalması) *Çinko eksikliği *İlaçların yan etkileri *Dudakları yalama, ısırma ve emme alışkanlığı *Ağızdan nefes alma *Diş macunlarının yan etkisi *Sigara içme alışkanlığı *Uzun süre bir şey yiyip içmemek *Aşırı soğuk ve aşırı sıcak hava *Şeker hastalığı *Stres, üzüntü, depresyon *Güneşe ve aşırı ısıya maruz kalma *Bazı kan hastalıkları *Sağlıksız kozmetik ürünler Dudak çatlamasını önlemek için bunları yapın; *Gün içerisinde tüketmeniz gereken su miktarına dikkat edin! *Bol sebze ve yeşillik tüketmeye özen gösterin. *Doğal dudak peelinglerine başvurun. *Renk, koku ve yabancı bir madde içermeyen kaliteli dudak nemlendiricinizi dudakları…

2018 İLKBAHAR/YAZ MAKYAJ TRENDLERİ

Mevsimle birlikte güzellik kavramı da değişiyor. Birkaç sezon öncesinin kusursuz, bol kontürlü yüz hatları yerini doğallığa, kendi özüne bırakıyor. Yaratıcı, sınırsız ve bir maske ardına gizlenmektense doğal güzelliğinizi vurgulayan bir anlayış var.
Ayna Cilt 2018 İlkbahar/Yaz sezonunda kontüre veda ediyoruz ve ayna ciltler ön plana çıkıyor. Kendi cildinizin bir tık daha iyisi sloganıyla yola çıkan bu görünüm için, dengeli ve sağlıklı bir ışıltıyla parlayan cilt dokusu şart.
Enerjik Bakışlar Saçlarla birlikte hayatımıza giren rengarenk tonlar makyajdaki hükmünü sürdürüyor. Baskın pembeden, ferah okyanus tonlarına ve mor renklerle bakışlarınız enerji kazanıyor.
Rorange 'Rorange' 2018 yazının en popüler renklerinden. Dikkat çekici kırmızıyla enerjik turuncunun birleşimi olan bu renk, sıcak yaz günlerine ve bronz tene harika uyum sağlayacak.
Sıralı Kaşlar Doğala dönüş demişken alınmayan ve kesilmeyen kaşların konforuna şimdiden alışın. Cımbızı ve makası sandığa kaldırma zamanı geldi. İçi…